?>

Skip to content

Oto-KurtarıcıOto kurtarıcı işini bu şehirde yapmak muhteşem nedeni İstanbul tarihi kendisi gibi eski güzel şehir doğunun yıldızı rivayete göre bugünkü batı Trakya da hüküm süren megare kralı byzas yeni bir şehir kurmak ister fakat şehir kuracağı yerin neresi olacağına karar veremez.

Bu konuyu danıştığı bir keşiş körler ülkesinin karşısına şehrini kuracaksın der.

Byzas bir yolculukta bugünkü Saray burnu civarı olduğu mevkide Kadıköy taraflarına bakarak “bu bereketli topraklar dururken o çorak topraklarda oturan bu insanlar kör olmalı” der bu sırada o bilgenin sözü aklına gelir ve şehri oraya kurar.

Şehre roma imparatorluğunun hakimiyeti sonrasında şehir gerek boğaz gerek doğal bir liman olan haliç sebebiyle Karadeniz çıkan gemilerin uğrak yeri olmuş zamanla giderek doğunun merkezi olmuştur.

Nasıl bir İstanbul’da oto kurtarıcı işi yapıyoruz tarihin son ana kadar eşlik ettiği medeniyetlerin kurulup tekrar yıkıldığı sonra başkalarının gelip başka uygarlıklar kurduğu sürekli hareketli şehir içinde bu işi yapmak gezmek dolaşmak çalışırken tarihi koklamak çok aynı güzellik.

İmparator 1. Konstantin zamanları şehir yeniden imar edilerek doğu Roma imparatorluğunun başkenti ilan edildi.

Hz. Muhammed (s.a.v)’in İstanbul’un fethiyle alakalı müjdesi üzerine Müslüman devlet adamları İstanbul’u defalarca kuşatmış fetih 29 mayıs 1453 yılında Osmanlı padişahı 2. Mehmet ile müyesser olmuştur.

Tarihten itibaren Türk İslam yönetiminde kalan şehir Osmanlılar zamanında gerek ihtiyaçtan gerek tabii afetler sebebiyle defalarca yeniden imar edilmiştir.

Ayrıca Yenikapı marmaray kazılarında Beşiktaş’ta metro kazılarında İstanbul’un tarihini aydınlatan çok sayıda arkeolojik eserler bulunmuştur.

Buna göre marmaray kazılarında çok sayıda gemi enkazı anforalar ve ayak izleri bulunmuştur Beşiktaş’ta ki kazılar devam etmektedir şehrin en eski tarihi eserlerinden biri Ayasofya’dır.

İstanbul merkezi araç kurtarıcı ve kurtarma işinde çalışanların bilmesi gereken kuralları var oto kurtarıcı arabaları İstanbul içinde belirli başlı yerlere kolay giremezler koruma bölgesi ilan edilmiş yerde kalan arabalar polis eşliğinde izinler alındıktan sonra tarihsel yapıların bölümüne girilebilir.

İlk inşa edildiğinde ahşap olarak inşa edilmiş 5. yüzyılda bir ayaklanmada yanmıştır.

Günümüz Ayasofya 1. Justinyen tarafından inşaat edilmiştir. 1453 İstanbul’un fethinden sonra camiye çevrilmiş 1935 ten sonra müzeye çevrilmiştir.

İstanbul yedi tepe üzerine kurulmuştur.

Bunlar Topkapı sarayının olduğu tepe nuru Osmaniye caminin olduğu tepe Süleymaniye caminin olduğu tepe fatih caminin olduğu tepe yavuz selim caminin olduğu tepe mihrimah sultan caminin olduğu tepe ve haseki külliyesinin olduğu tepedir.

İstanbul oto kurtarıcı yaz aylarında bölgeye akınlar halinde gelmeye çalışan yerli ve yabancı turistler ile dolar taşar yolları karıştıranlar sağa sola vuranlar kaldırıma çıkanlar herkes oto kurtarıcı olarak bizlere ulaşmaya çalışır.

Roma imparatorluğundan bu yana nüfus tarihi yarım ada’da yaşamaktadır.

Ticaret bu bölgede Beyazıt ve Eminönü bölgesinde yürümektedir bu sebepten bizzat padişah hanımları tarafından özellikle Mahmut paşa ve mercan semtlerinde tarihi hanlar yaptırılmıştır.

Tarihi kapalı çarşı Beyazıt semtindedir dünyanın ilk alışveriş merkezidir Bizans devrinde kapalı çarşının merkezi olan bugünkü iç bedesten Bizans saraylarının ahırları fetihten sonra bölge boşaltıldığından çarşıya dönüştürülmüş.

Zamanla etrafında ticari alanları inşa edilmiş dükkanların üstü önce çadır bezleriyle örtülmüş daha sonra çatı inşaat edilerek bugünkü kapalı çarşı ortaya çıkmıştır.

Zengin ürün çeşitliliğiyle turistlerin ziyaret ettiği yerlerdendir mısır çarşısı ise Eminönü semtindedir bu çarşı yeni cami külliyesinin bir parçası olarak bina edilmiş.

Günümüzde yine turistlerin ilgi odağı olan bir çarşı olarak faaliyetini sürdürmektedir mısır çarşısına girildiğinde insanı cezbeden baharat kokusu içerinin tarihi kokusuna ayrı bir hava katmaktadır.

Oto kurtarıcı işletmesi olmamız bize artı avantajlar getirmekte bu sayede sabahtan akşama kadar doğal ortamlarda çalışma olanağına sahip olma şansını elimizde bulunduruyoruz.

Yine çarşının batı kapısından çıkıldığında sizi tarihi kuru kahveci Mehmet efendinin satış yerinden yükselen kahve kokusu karşılar.

İstanbul halkının kahve ihtiyaçları için mutlaka uğradıkları bir yerdir.

Şehrin bir başka tarihi yapısı ise galata kulesidir 6. Yüz yılda inşa edilen bu kule Cenevizliler Venedik halkı ve Osmanlılar tarafından farklı amaçlarla kullanılmıştır.

Günümüzde seyir kulesi ve restoran olarak kullanılmaktadır.

Taksim’de ve Beyoğlu civarında günün her saati hareketli alışveriş ve eğlence yerleri bulmak mümkündür etrafında zengin tarihi dokusuyla şehir içinde yine tercih edilen bir uğrak yeridir.